V zimě deficity, na jaře a v létě přebytky. Velký rozvoj vlastních obnovitelných zdrojů energie bez náležité kapacity akumulace, vede k navyšování plateb za distribuci. Jak ale z této situace vybruslit? A jak poznat, kdy se vám vyplatí vyrobenou energii uchovávat v bateriích?
Nechte si zpracovat technologickou studii
Nerozhodujte se o baterce od stolu. Před stavbou vlastního zdroje solární energie si všechno pořádně rozmyslete. Ideálně si nechte zpracovat technologickou studii, která vám poskytne relevantní data pro vaše rozhodování.
Výstupem kvalitně provedené technologické studie není jenom doporučení, zda fotovoltaiku stavět s baterkou nebo bez. Jde o posouzení technologické stránky celého fotovoltaického projektu, ve kterém máte jasně vykresleny grafy spotřeby energie a předpokládanou výrobu energie ze solárních panelů.
Technologickou studii jsme zpracovali stovkám našich klientů, a zpracujeme ji i vám. Budete přesně vědět, jak velký zdroj vlastní elektrické energie potřebujete pro váš provoz a jaká je výše investice.
→ Mám zájem o konzultaci
Zvažte možnosti financování fotovoltaiky
Důležitou otázkou, která se řeší v rámci každého fotovoltaického projektu, je úspora energie a návratnost. Dnes je průměrná návratnost fotovoltaických projektů 5-7 let. Velkou roli zde ale hraje vývoj cen energií a taky vaše spotřeba elektrické energie.
Rozhodujícím faktorem může být také výše dotace, kterou můžete získat při instalaci fotovoltaické elektrárny. V současné době jde vaše investice do obnovitelných zdrojů energie financovat hned několika dotačními programy.
Při samotném projektu je pak podstatné zvážit, zda chcete mít fotovoltaický systém s baterií nebo bez. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Některé dotační programy nabízí finance i na baterie k vlastním obnovitelným zdrojům energie. Můžete tak výrazně zkrátit návratnost vaší investice.
Fotovoltaiku využijte na maximum
Asi vás nepřekvapí, že solární panely nejvíce vyrábějí přes den kolem poledne. Pokud máte data o vaší spotřebě energie a zjistíte, že nejvíce energie spotřebujete právě v tento čas, tak baterku nejspíš nebudete potřebovat. Veškerou vyrobenou energii totiž rovnou spotřebujete a nepotřebujete ji nikde uchovávat. Stačí vám tedy navrhnout fotovoltaickou elektrárnu tak, aby při jejím zprovoznění došlo k pokrytí vaší denní spotřeby.
Může se ale stát, že nejvíce elektřiny vyrábíte v čas, kdy váš provoz nejede na maximum. Jestliže je to váš případ a nebudete mít baterii, tak vyrobenou elektřinu budete prodávat do sítě. Otázkou je - vyplatí se vám to? To záleží na více faktorech.
Cena energie se v průběhu dne mění. Nejlevnější energie je kolem poledne a obecně přes den. Proč? Kvantovou fyziku v tom nehledejte. Je to tak z důvodu, že lidé jsou přes den v práci. Domácnosti tedy nespotřebovávají tolik energie, jako ve večerních hodinách.
Pokud však chcete vaši vlastní elektrárnu postavit v místě, kde není síť přetížena, tak se vám prodej do sítě může stále vyplatit. Naopak zapojení nové fotovoltaické elektrárny ve frekventované oblasti bude síť přetěžovat. Distributoři energie vám v tomto případě také instalaci fotovoltaiky bez baterie nemusí povolit. V těchto případech je dobré zvážit investici do baterie, kde si přebytečnou energii uchováte a později ji spotřebujete.
Zamíchat pomyslnými kartami ale může zákon o komunitní energetice, který vstupuje v platnost již příští rok. Umožní vám sdílet vyrobenou energii s nájemci nebo ji budete moci prodat lokálním subjektům či jako celek velkoobchodníkům. A to pro vás může být skvělým řešením v případě, že nechcete levně prodávat energii do sítě a ani investovat do baterie.
Komunitní energetika se stala gamechangerem pro našeho klienta Fidurock
„Máme teď výhodu, že se o tom, kam elektřina půjde, můžeme rozhodnout podle vývoje na trhu.“
říká Petr Vondrášek, asset management director společnosti Fidurock
→ Přečtěte si celý článek
Fotovoltaika s baterií X bez baterie
Fotovoltaický systém s bateriemi vám umožní ukládat přebytečnou energii a využívat ji v době, kdy slunce nesvítí nebo je větší spotřeba energie než dokážete v danou chvíli vyrobit. To znamená, že můžete využívat vlastí vyrobenou energii i v noci nebo když je špatné počasí. Nejste tedy tolik závislí na dodavatelích elektrické energie a jste chráněni před výpadky elektřiny. Navíc uchovanou energii můžete prodávat v době, kdy je její cena nejvyšší.
Oproti tomu fotovoltaická elektrárna bez baterií je jednodušší a levnější možnost. V tomto případě je elektrická energie, vyrobená solárními panely, okamžitě využívána vašimi stroji a jinými spotřebiči. Tímto způsobem minimalizujete ztrátu energie a využíváte ji v době, kdy je nejvíce potřebná.
Fotovoltaika s baterií
Výhody:
- Nejste tolik závislí na dodavatelích energie
- Energetické přebytky ukládáte a neprodáváte je za nízkou cenu
- Jste chráněni před výpadky elektřiny v nočních hodinách
Nevýhody:
- Počítejte s vyšší investicí než u bezbateriové varianty
- Baterie musíte udržovat v dobrém stavu
- Solární akumulátory mají téměř 2x nižší životnost, než panely
Fotovoltaika bez baterie
Výhody:
- Nižší pořizovací náklady oproti montáži s baterií
- Jednodušší a rychlejší montáž celého systému
- Nižší nároky na údržbu
Nevýhody:
- Nemůžete ukládat přebytky energie
- V noci spotřebováváte energii pouze ze sítě
- Přebytečnou energii prodáváte v čas, kdy jsou ceny nízké
Co tedy vybrat?
Každý projekt je jedinečný. Je proto důležité k jeho řešení přistupovat individuálně, aby vaše instalace vlastního zdroje elektřiny, měla co nejvyšší účinnost. Pokud například zvažujete fotovoltaiku pro rodinný dům, může se vám investice do baterie vyplatit. Naopak u větších průmyslových objektů vám investice do baterií výrazně prodraží fotovoltaický projekt.
Fotovoltaika bez baterie je obecně levnější, protože investice do baterie je často celkem vysoká, zejména u velkých fotovoltaických projektů.
Velký vliv na rozhodování má typ provozu. U výrobních hal s vícesměnnými provozy, je často investice do baterie zbytečná, protože fotovoltaická elektrárna je navržena tak, aby pokryla spotřebu provozu. Vyrobená energie se tedy rovnou spotřebuje a nevzniká velký přebytek elektrické energie, která by se musela ukládat.
Lenka Bajtošová, PKV
Projektová Manažerka
Rozhodnete-li se pro variantu bez baterie, tak to neznamená, že v budoucnu nemůžete baterii zapojit. Vývoj baterií jde kupředu a jejich cena se postupně snižuje. Proto doporučujeme u této varianty počítat s možnou budoucí investicí do baterií.
Při vašem rozhodování zkuste zvážit tyto otázky:
- Jak velkou fotovoltaiku stavíte?
- Spotřebováváte energie přes den, v noci nebo kontinuálně?
- Potřebujete uchovávat energii v bateriích, nebo ji zvládnete spotřebovat?
Vaše rozhodnutí však vždy stavějte na relevantních datech. A právě s tím vám můžeme pomoct. Sesbíráme všechny potřebné podklady a zpracujeme vám fotovoltaický projekt od prvotního návrhu, až po připojení vaší vlastní elektrárny.