Taxonomie EU je klasifikační systém, který se zaměřuje na udržitelnosti a hodnocení hospodářských aktivit vzhledem k jejich příspěvku k udržitelnému rozvoji a podpoře oběhového hospodářství. Systém byl navržen za účelem řešení výzev, jako jsou změny klimatu a environmentální degradace, a posilování spojení mezi udržitelností a rozhodováním v oblasti financování.
Nařízení EU o taxonomii bylo přijato v roce 2020 a zřídilo rámec pro vytvoření jednotného systému klasifikace hospodářských aktivit, které jsou přínosem pro udržitelnost. Systém pomáhá investorům a podnikům identifikovat, které činnosti jsou klimaticky neutrální a prospěšné pro udržitelnost, a tím usnadňuje jejich rozhodování.
Cílem taxonomie EU je posílit oběhové hospodářství, které využívá zdroje efektivně a minimalizuje odpad. Taxonomie stanovuje kritéria pro identifikaci hospodářských aktivit, které podporují oběhové hospodářství a přispívají k udržitelnosti.
Vzhledem k tomu, že změny klimatu jsou jedním z nejvýznamnějších globálních výzev, kterým čelíme, taxonomie EU zahrnuje kritéria pro hodnocení hospodářských aktivit, které přispívají k boji proti klimatickým změnám. To umožňuje investorům a podnikům identifikovat, jaký vliv mají jejich investice na změny klimatu a jak mohou přispět k jejich řešení.
Celkově tedy taxonomie EU poskytuje klíčový rámec pro identifikaci a hodnocení hospodářských aktivit, které jsou přínosem pro udržitelnost, podporu oběhového hospodářství a boj proti změnám klimatu.
What is the structure of the EU taxonomy?
Taxonomie EU se skládá ze šesti hlavních oblastí: klimatu, udržitelného hospodaření s vodou, udržitelného hospodaření s půdou, udržitelného hospodaření se zdroji, udržitelné energie a udržitelné mobility. Každá z těchto oblastí obsahuje podrobné kritéria a ukazatele, které určují, zda daná aktivita, produkt nebo projekt splňuje kritéria udržitelnosti. Tyto ukazatele jsou vytvořeny na základě nejnovějších vědeckých poznatků a jsou pravidelně aktualizovány a revidovány. Taxonomie EU je klíčovým nástrojem pro podporu trvalého a udržitelného rozvoje v EU a pomáhá snižovat negativní dopady na životní prostředí, zvyšovat energetickou účinnost a zlepšovat kvalitu života obyvatel EU.