Ceny elektřiny rostou a nebude se to měnit ani v následujících letech… 

To, že ceny elektřiny rapidně stoupají, zaznamenal asi každý. Ceny jsou v současné době na podobné úrovni jako v roce 2008 v době krize – tzn. zhruba 2200 Kč za MWh. Velký vliv má v tomto případě tlak na splnění cílů uhlíkové neutrality, jelikož přibližný milník (v některých zemích už rok 2030) se kvapem blíží.

Tahle situace se dál odráží v cenách emisních povolenek, které jsou čím dál dražší, a elektrárny (zejména ty uhelné, které jsou třeba v ČR hlavním zdrojem elektřiny) tudíž musí zvedat ceny. Na český trh však dopadá i směřování Německa. To příští rok úplně uzavře jaderné elektrárny a do roku 2038 upustí také od elektráren uhelných. Tím, že jsou trhy s elektřinou provázané, dopadá německé rozhodnutí i na ceny v okolních státech.   

Můžeme tedy předpokládat, že ceny porostou i v následujících letech. Poptávka po elektřině jen tak neklesne, a navíc se budou muset najít jiné stabilní zdroje, protože kromě blížícího se data uhlíkové neutrality se blíží také datum konce spalování uhlí. Je tak nezbytné to něčím nahradit. U nás připadá v úvahu hlavně jádro a zemní plyn – stabilní a řiditelné zdroje – které se doplní zdroji obnovitelnými, přičemž se jejich podíl bude do budoucna zvyšovat. Co se týká poptávky, pomalu se začínají rýsovat data o podpoře elektromobility nebo o ukončení výroby aut se spalovacími motory. A přestože to u nás s podporou elektroaut zatím nevypadá příliš slibně, nevyhneme se tomu – EU navrhuje ukončit prodej aut se spalovacími motory v roce 2035. 

Celé je to však běh na dlouhou trať. Česká energetická koncepce totiž nenastavuje moc dobrou cestu. V rámci obnovitelných zdrojů existuje podpora hlavně z EU skrze dotační programy, stát jako takový nabízí podporu jen minimální. V případě ukončování provozu uhelných elektráren je pak situace podobná a vyhlídky jsou spíš takové, že ČR bude finální datum odsouvat na co nejpozději nebo – pokud se rozhodne o ukončení brzy a my nebudeme připraveni – ho nedodrží. 

Budoucnost tak nevypadá moc růžově, ale cesta tu je – soběstačnost a také decentralizace. S tou může postupně začít každý. Když budete stavět dům, dáte si na střechu panely a do garáže nabíječku a baterii. Podobné to bude (už je) i u velkých či menších firem nebo třeba u měst a obcí. Do budoucna je tak potřeba vnímat vývoj klimatické krize a brát v úvahu možnosti moderní energetiky. 

Zajímá vás téma managementu udržitelnosti, ESG a energetických úspor?

Zaregistrujte se do našeho newsletteru, kde o těchto tématech píšeme víc!

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.

Děkujeme za vaši zprávu! Už je na cestě k nám a to znamená, že míč je na naší straně. Co nejdříve se vám ozveme s nabídkou pro realizace fotovoltaiky a s návrhem termínu bezplatné konzultace.
Jejda, něco se pokazilo. Zkuste prosím odeslat formulář později znovu.

Savings, subsidies, sustainability and technology in your mail.

Everything important thats happening in Energetics in your mail

Interested in how we handle your personal data? Click here to learn more.
Děkujeme za váš zájem! Teď už vám žádná novinka neunikne.
Jejda, něco se pokazilo. Zkuste prosím odeslat formulář později znovu.