Svět fotovoltaiky prošel v posledních letech zásadní transformací. Co platilo během solárního boomu v letech 2021 a 2022, již není aktuální. Už nejde jen o výrobu a spotřebu elektřiny – nyní je klíčové, jak s vyrobenou energií nakládat. S moderními technologiemi, jako jsou chytrá bateriová úložiště, přichází nové příležitosti, které výrazně zvyšují návratnost investice. Jak tedy ze solárních systémů vytěžit maximum?
Dozvíte se:
Jaké jsou nové investiční příležitosti ve fotovoltaice pro rok 2025
Jak optimalizovat provoz solárního systému
Jak vytěžit z výroby energie maximum
Proč je důležité využívat možnosti bateriových úložišť
A jak vám solární elektrárna pomůže ochránit se před výkyvy cen elektřiny a zajistit si stabilní přísun energie
Dříve se fotovoltaika hodnotila především podle toho, za jak dlouho se investice vrátí. Teď je však nutné přemýšlet i v dalších souvislostech – udržitelnost a dlouhodobá stabilita jsou též zásadní. Návratnost by tedy neměla být posuzována izolovaně, ale v kontextu dlouhodobých výhod, které systém nabízí.
Optimalizace provozu: Jak snížit náklady a zvýšit výnosy?
Výpočet nákladů na výrobu jedné megawatthodiny (1 MWh) energie je i nadále důležitým parametrem. Ale dnes je třeba zohlednit i to, co je pro vás výhodnější z dlouhodobého hlediska – zda brát energii ze sítě, nebo investovat do vlastní solární elektrárny. V této oblasti v PKV pomáháme najít optimální řešení.
Jaká je doba návratnosti (bez dotace) investice do fotovoltaiky?
Návratnost investice si můžeme spočítat jednoduchou matematikou:
Výpočet
1 kWp stojí 16 550 Kč
1 kWp vyrobí 1 MWh za rok
1 MWh stojí na burze 2 260 Kč
Když vydělíme 16 550 Kč částkou 2 260 Kč, vyjde nám návratnost 7,3 let bez dotace.
Důležité je také zamyslet se, jak naložit s přebytky energie (pokud vám vzniknou), protože prodej do sítě nemusí být vždy finančně výhodný. Optimální nastavení fotovoltaiky bez závislosti na dotacích je klíčovým faktorem pro dlouhodobou rentabilitu, na dotaci je třeba pohlížet spíše jako na příjemný bonus.
Fotovoltaika bez baterie jako strašák pro investory
Bez baterie může být fotovoltaika v některých případech ztrátová – obzvlášť pokud vyrábíte více energie, než spotřebujete. Pokud nastane přetok a vy v reálném čase prodáte energii například do sítě, v častých případech budete ve ztrátě. Baterie umožňují ukládat energii, když je levná, a využívat ji v době, kdy jsou ceny vyšší. Můžete si tedy počkat na příznivější podmínky a až poté s přetokem obchodovat. Případně jej spotřebovat později a do té doby přebytek jen uskladnit.
Od 1.1.2025 bude navíc možné obchodovat s uloženou energií napřímo s jinými subjekty. Fotovoltaika se tak stává součástí širšího obchodního modelu a investice do bateriového systému může být zásadním krokem k vaší energetické nezávislosti.
Solární elektrárna jako nedílnou součástí moderních budov
Fotovoltaiku již nelze vnímat jako izolovaný prvek na střeše. Stává se přirozenou součástí budov, a to nejen z důvodu energetické soběstačnosti, ale i v rámci legislativy, která se postupně zpřísňuje. Pro příklad, směrnice EPBD bude brzy vyžadovat, aby nové stavby splňovaly přísnější energetické normy. Mimo to samotná elektrárna zvyšuje hodnotu budovu tím, že řeší její energetickou udržitelnost.
Ochrana proti výkyvům cen energie
Ceny elektřiny ze sítě jsou stále proměnlivé a je obtížné předvídat jejich budoucí vývoj. Vlastní fotovoltaická elektrárna však poskytuje stabilní zdroj energie za předvídatelnou cenu. Ve spojení s bateriovým úložištěm tak přispívá k finanční i energetické stabilitě.
Příklad efektivního využití fotovoltaiky – vaše obchodní prestiž
V kontextu fotovoltaiky může být efektivní její instalace na carportech (konstrukce s krytinou na parkovištích) například pro velkoobchody. Taková investice má hned několik výhod – poskytuje příležitost dobití pro zákazníky s elektroauty – je tak pro ně lákavá – a zároveň generuje vlastní energii, poskytuje stín a ochranu před vnějšími vlivy (déšť, sníh, vítr…).
Nový model spotřebitele na energetickém trhu
„Otevírají se nové možnosti, jak se chovat jako účastník energetického trhu. Pokud chcete z této investice vytěžit maximum, je zásadní nevnímat fotovoltaiku v rámci vaší energetiky jako samostatnou spásu a něco, co může fungovat izolovaně bez kontextu dění na trhu,“ říká Ivan Korolov, Vedoucí oddělení Rozvoj obchodu v PKV.
„Dle modelů uplatňovaných v západních zemích, které jsou již na vyšší úrovni vývoje obnovitelných zdrojů energie, vidíme posun stereotypního vnímání spotřebitele na trhu. Postupně se z pouhých spotřebitelů energie (Consumers) začali stávat i spotřebitelé energii též vyrábějící (Prosumers). To jsme společně prožívali během nového solárního boomu, který byl zaměřen na pokrytí vlastní spotřeby energie – v rámci organizací či domácností,“ představuje Ivan Korolov nový model spotřebitele.
„Nyní přichází éra Flexispotřebitelů (Flexumers) – tedy flexibilních spotřebitelů. V tomto modelu bude mít nejmenší provozní náklady na svoji energetiku ten, kdo umí energii nejen vyrábět a následně spotřebovávat, ale též ukládat na později, případně ji sdílet napříč odběrnými místy. A do toho všeho je potřeba započítávat důležitý faktor – čas – kdy jsou tyto operace nejvýhodnější. Konečně nám toto všechno začíná umožňovat i legislativa a technologie.“
Závěr: Fotovoltaická elektrárna jako cesta k soběstačnosti
Z tohoto článku plyne jasná lekce – fotovoltaika má i dnes obrovský smysl, ale je potřeba změnit úhel pohledu. Už nejde jen o návratnost investice, ale o širší hodnotu, kterou přináší zejména v oblasti dlouhodobé energetické stability a soběstačnosti. Je zásadní dnes přemýšlet o solární elektrárně jako o zdroji, který vám umožní mít kontrolu nad vlastními náklady, být méně závislý na energetickém trhu a využít nové obchodní možnosti s energií.
Shrnutí:
Fotovoltaiku je třeba brát jako investici do stabilní a soběstačné budoucnosti.
Chytré baterie nejsou luxus, ale základ pro efektivní využití vyrobené energie.
Vyhlížejte příležitosti v roce 2025, jako je obchodování s přetoky napřímo s kýmkoliv – jde o další krok k tomu, abyste získali ze solární energie maximum.
Nový model spotřebitele na energetickém trhu – takzvaně flexispotřebitel – kombinuje výrobu, ukládání a sdílení energie s ohledem na optimální načasování, což snižuje provozní náklady.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně? Nechte nám na sebe kontakt a společně se do toho můžeme pustit.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně? Nechte nám na sebe kontakt a společně se do toho můžeme pustit.
Děkujeme za vaši zprávu! Už je na cestě k nám a to znamená, že míč je na naší straně. Co nejdříve se vám ozveme s nabídkou pro realizace fotovoltaiky a s návrhem termínu bezplatné konzultace.
Jejda, něco se pokazilo. Zkuste prosím odeslat formulář později znovu.