Fotovoltaiky na budovách bude mít brzy až třetina měst a obcí v Česku. Zvýší se tak jejich soběstačnost

Velké zrychlení se ukazuje už jen v posledních několika měsících, a to navzdory zimnímu počasí, které stavebním pracím nenahrává. „Aktuální čísla ukazují, že z více než 6 tisíc měst a obcí v Česku má ke konci února fotovoltaiku nad 50 kWp 3,5 procenta z nich, což je ale o celé jedno procento víc než v listopadu loňského roku. Znamená to, že jen v průběhu zimy se na tuzemské poměry instalovalo v masivní míře,“ dává kontext Ivan Korolov, specialista PKV na komunální energetiku.
V ideálním případě se solární elektrárny staví na základě předtím vypracované místní energetické koncepce, která hodnotí energetiku obce jako celku, a na tomto podkladu se pak navrhují vylepšení a úsporná opatření. V Česku má koncepci hotovou asi 800 měst a obcí, přičemž 100 z těchto strategických dokumentů vytvářelo právě PKV. 18 procent obcí navíc deklaruje, že už fotovoltaiku mají v přípravné fázi.
„Znamená to, že jejich elektrárny budou hotové v horizontu maximálně dvou let. Z našeho interního výzkumu mezi klienty ale plyne, že zájem o ně má asi 36 procent obcí. Nahrát by tomu mělo i to, že od 1. července bude možné žádat o dotace ze schématu RES+ Modernizačního fondu,“ vysvětluje Korolov. Podle jeho slov by obce s žádostmi neměly váhat. Stát už totiž deklaroval, že do budoucna se štědrost podpory jednotlivých projektů bude snižovat.
Rostoucí množství solárních elektráren bude impulsem i pro ještě větší rozvoj komunitní energetiky. Pro tu je v Česku aktuálně všechno legislativně připraveno a úkol je právě na obcích, aby dobudovaly infrastrukturu. „Z pohledu hospodaření je ideální mít fotovoltaiku na budovách, které mají nejvyšší spotřeby a přetoky sdílet, a to třeba i firemnímu sektoru. Velmi perspektivní je to ve městech, které mají dopravní podniky, protože vyrobená elektřina se vždy spotřebuje, výroba bude výhodná a města si zvýší svoji soběstačnost. Obecně, energetická soběstačnost není o tom, že si energii dovedu vyrobit, ale o tom, jak s ní ekonomicky smysluplně naložit,“ podotknul Korolov, který už vyhlíží další milník v komunitní energetice. Od poloviny roku 2026 by mělo být totiž kromě elektřiny možné sdílet i teplo.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně? Nechte nám na sebe kontakt. Pomůžeme vám začít.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně? Nechte nám na sebe kontakt. Pomůžeme vám začít.
Austerity, subsidies, ecology or technology in one place
Everything important about energy can be found directly in your email inbox.